analize

Boli pancreatice si de ficat

Postata de levi100 cu 10 ani in urma.

BUNA ZIUA.SUNT DIABETIC.AM FACUT NISTE ANALIZE SI MI-AU IESIT TREI VALORI MARI: GLUCOZA SERICA-125.75; TGO/GOT/AST/ASAT-43.62;TGP/GPT/ALT/ALAT-94.06CARE CHIAR M-A SPERIAT.RESTUL ANALIZELOR SUNT BUNE:COLESTEROL ETC.ETC....DAR ACUM 6 LUNI SI ASTEA MI-AU IESIT BUNE DAR LE-AM FACUT LA ALTA CLINICA.VA ROG DATI-MI UN SFAT

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

presupunand ca analizele sunt luate pe nemancate, glicemia este mare, asta se explica in contextul diabetului. nu ati spus daca urmati tratament cu insulina sau cu antidiabetice orale; poate ati facut un exces alimentar sau ati uitat o doza de medicament. daca nu, in functie de valoarea hemoglobinei glicozilate diabetologul va stabili daca e necesar o modificare a tratamentului

transaminazele sunt marite, TGO foarte putin, TGP ceva mai mult; sunt multe cauze pentru cresteri ale transaminazelor; un exces de bauturi alcoolice, medicamente hepatotoxice sau o hepatita (virala sau chiar in contextul unui diabet dezechilibrat, prin degenerarea grasa a ficatului)

puteti repeta analizele peste 2 saptamani - 1 luna iar daca transaminazele se mentin crescute mergeti la un consult de specialitate - gastro enterologic ca sa excludeti o patologie hepatica