analize ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de user126738 cu 12 ani in urma.

buna ziua
in urma analizelor au iesit urmatoarele rezultate
tgp 41.48 si tgo 25.32
alpha 1% 1.1 si alpha2% 5.0
fibrinogenemie 452.4
proteina c 0.902
tin sa mientionez ca celelalte analize pentru ficat au iesit bine,facanduse analize amanuntite
la ecograf in schimb a iesit ficat cu diametrul arteroposterior crescut la nivelul lobului stang la 9.3 cm structura neomogena cu moderata steatoza si atenuare posterioara fara dilatatii in sistemul port.cu pereti reflectogeni.restul organelor(rinichi,pancreas,splina,colecist....) sunt normale.
multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exista usoara citoliza hepatica (prin TGP 41,48 mai aproape de limita superioara a valorilor), un ''ficat gras'' (moderata steatoza) pentru care este indicat un regim sarac in grasimi saturate (produsele de origine animala, precum carnea rosie, de pasare, unt si lapte integral, nucile de cocos, uleiul de palmier sau alte uleiuri tropicale. grasimile saturate sunt responsabile pentru cresterea nivelului colesterolului din sange ), scaderea in greutate pana la o valoare optima pentru varsta si inaltimea dvs.