Analize concludente pt ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de me123 cu 10 ani in urma.

Buna seara.as dori sa stiu,va rog frumos, ce analize ar trebui sa-mi fac pt a afla in ce stare functionala e ficatul meu.la eco mi s-a spus ca e normal dar in schimb am o litiaza biliara de toata frumusetea(mi s-a recomandat s-o scot dar, ac***a in vedere ca nu-mi da dureri decat ocazionale si de f scurta durata n-as vrea s-o scot...inca).multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Testele sanguine pentru evaluarea functiei hepatice sunt : Bilirubina [ directa, indirecta si totala ] ; Transaminazele GOT si GPT ; Fosfataza alcalina ; GGT [gama- glutamiltransferaza ] ; LDH ; Proteine serice ; Amoniacul sanguin ; Lipidele ; Lipoproteinele serice ; Acizii biliari ; Factorii de coagulare.

me123

acum 10 ani

multumesc !