amilaza serica....

Boli pancreatice si de ficat

Postata de jezabel cu 13 ani in urma.

Buna! amilaza serica marita(ex. 113) are legatura cu caile biliare?am o piatra la bila de 14 mm.multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Stefan Tuca

acum 13 ani

Buna seara,

Amilaza serica crescuta poate avea legatura cu pietrele la bila.Exista posibilitatea ca pe langa piatra de 14 mm pe care dvs o cunoasteti sa mai exist si altele de dimensiuni mult mai mici, nesesizabile ecografic.Acesti calculi de mici dimensiuni se pot evacua din colecist in coledoc si apoi in duoden.Coledocul si canalul de secretie al pancreasului se varsa in acelasi loc in duoden.Probabil ca unul din posibilii calculi de mici dimensiuni a migrat si a jenat evacuarea secretiei pancreasului (acesta reactionand prin cresterea amilazei).Singura metoda prin care puteti stapani aparitia unei pancreatite sau unui icter este colecistectomia laparoscopica.Deci, ar trebui sa va operati.

Va astept la un consult..

Mai multe detalii despre mine, activitatea mea si programul de consultatii gasiti pe www.stefantuca.ro

Toate cele bune!

dr.Stefan Tuca -medic chirurg

tolbaru mihaela

acum 12 ani

as dori si eu sa stiu daca valoarea amilazei reiesita din analiza sangelui de 550 U/l - ce reprezinta, si in conditiile in care s-a constat ca nu exista pietre la bila sau altceva ce masuri sa iau sau ce pot face.