Alimentatia corecta in bolile hepatice

Boli pancreatice si de ficat

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Mi se pare totusi o cantitate foarte mare de alimente, probabil ca se mananca f putin din fiecare. Si ce parere aveti de margarina, nu e mai bine sa folosesti unt , cam 20gr/zi, ca margarina...nu prea are faima buna!

Raspunsuri (11)

Elena991510

acum 16 ani

uleiurile vegetale favorizeaza cancerul de san...deci si cum trec prin ficat .... deci margarina NO WAY

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am probleme cu ficatul si mi-a fost interzis cu desavarsire consuul de lapte de catre medicul specialist...aici observ ca predomina..ce sa mai cred?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Sunt boli care le-am descoperit -alaturi de fibrilatie artiala- la un examen de rutina dupa 10 ani de abseta la medic!? Va rog sa-mi spuneti ce am de facut ,ce spital sau medic gastro.. imi recomandati? As vrea un RMN abdominal si gastric?!? Multumesc pentru operativitatea raspunsului. Imi este f. frica! Multumesc! Stefana Zamfir. Prefer raspunsul individual:www,[email protected]. Multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am probleme foarte mari cu ficatul..ultima data cand mi am facut analizele aveam peste 300 transaminazele..am fost nevoita sa intrerup tratamentul deoarece nu mai dadea rezultate! Ce as putea face? Ce regim sa incep?va rog din suflet sa ma ajutati..doctorul mi -a spus ca in cativa ani se poate ivi o ciroza daca nu am grija mare de mine..mi-e foarte frica!! Multumesc mult si astept raspuns!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

prietenul meu in varsta de 22 de ani mananca numai manacre nesanatoasa de tip fast-food zi de zi si acasa cand vine mananca cartofi prajiti sau mancare grasa.... nu stiu ce sa ma fac cu el ca nu este sanatos ceea ce mananca el imi este frica sa nu se imbolnaveasca si culmea este ca, chiar daca mananca nesanatos nu se ingrasa deloc... are 1,87 si 58-59 kg.va rog ajutati-ma cum sa-l conving sa manance sanatos mai ales o supa, o ciorba ceva nici nu vrea sa auda de ea.... ce fac????

comentarii utilizatori

acum 15 ani

iertati , dar ce recomandari sunt astea? de ce nu preciati ca GATITUL nu trebuie sa includa ULEI PRAJIT (contine acrilamida, cancerigena !!!)? de ce recomandati zahar(orice produs rafinat e toxic !!)? de ce recomandati amestecul de cartofi si carne? se stie ca succurile gastrice actioneaza diferit si separat pt proteine si pt carbohidrati !! Amestecul lor ingreuneaza digestia !!!!! Se stie ca margarina este nesanatoasa, cf studiilor pe plan mondial! Apoi, pt usurarea ficatului, e mai recomandabila o gustare de dimineatza si nu una de seara !!! Apoi unde sunt albuminele din albusul de ou? Acestea se resorb in proportie de 95 % si f repede. Cum de recomandati 120+120g/zi pui, cand anterior se spune ca , zilnic , e recomandata o canttit de proteine de ~1g/kilocorp????

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am avut litiaza biliara, mi-a scos fierea si asi dori ,cine stie retete pt regimul alimentar.Multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am probleme cu ficatul,ca diagnostic:hepatita cronica activa cu virus b,m-ar interesa un regim alimentar mai detaliat si bine precis,cu ce e bine si ce nu e bine sa mananc.va multumesc mult de tot!

mihaela299135417

acum 15 ani

Cautati pe internet tabelul cu alimente acide (rele) si alimente alcaline (bune)si veti afla pH-ul Alimentelor si efectul lor dietetic.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am avut hepatita B cu 2 luni in urma. as dori un regim mai detaliat,va rg. stiu in mare k nu trebuie sa consum grasimi,prajeli,carne de porc si altele grele. as mai dori sa aflu dak fumatul afecteaza.sunt fumatoare de 4-5 tigari pe zi.MULTUMESC ANTICIPAT

gabriela370139339

acum 14 ani

am gasit aici
http://www.remediu.ro/articole/articol/95/dieta-in-bolile-hepatice-cronice
alimentele permise si nepermise in bolile hepatice cronice...
sper sa va fie si voua de folos cum mi-a fost si mie
o zi buna!