Ai risc sa faci o boala de ficat ?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

salut, as dori sa stiu daca a incercat cineva noua metoda de diagnosticare a ficatului prin elastometrie!, multumesc.

Raspunsuri (4)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Stimate d-le Doctor,
Doresc sa stiu mai multe despre regenerarea ficatului.Un bun prieten de-al meu are nevoie de un transplant de ficat si vreau sa stiu daca sunt compatibil si doresc sa ii donez o parte din ficat in cat timp se regenereaza si daca se poate efectua o astfel de operatie in Romania.
Va multumesc.

acum 15 ani

Buna gabriel,

Am gasit in lista de comentarii un raspuns pt tine:
Cristina Schieb: Transplantul hepatic
16 Martie 2009
Transplantul hepatic este practicat cu succes in Romania la clinica Fundeni de catre domnul Irinel Popescu.Speranta de viata a multora se leaga de aces OM care este INIMA transplantului in Romania Daca vreti sa va ajutati prietenul sa traiasca nu va temeti.Eu am venit de cateva zile de la Fundeni unde am facut timp de aproape o luna de zile teste de compatibilitate pentru a dona surorii mele o parte din ficatul meu.Am vazut acolo un parinte din Rucar transplantat cu o portiune de ficat de la fiul sau Doua femei care sunt surori traiesc o viata normala dupa transplant Mame care au donat copiilor.Asa ca cel mai bun lucru pe care il puteti face este sa mergeti acolo si sa discutati cu medicii.Probabil prietenul dumneavoastra are un dosar care este pe o lista de asteptare.Daca vreti sa-l ajutati nu mai zaboviti.Ficatul se reface si medicii de acolo va vor da informatiile de care aveti nevoie.Va doresc sanatate

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Stimate d-le Doctor as dori sa stiu daca pe baza acestor doua elemente ficatul se poate inbolnavi?Mentionez ca eu in urma cu 5 ani am suferit si de o operatie de fiere.As dori sa aflu mai multe detalii.Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

deci eu am litiaza biliara( de 1,8 ) descoperita de 4 ani si deocamdata stagneaza.Ma mai provoaca cu cate o indigestie (nu manifestata prin varsaturi ci doar stari de balonare si amar in gust)!Medicul de familie si internistul spune sa o mai tin .........aici scrie ca si operatiile pe caile biliare si in acelasi timp si litiaza pot duce la ciroza!Ce sa aleg?