Afectiuni date de stres si oboseala

Boli pancreatice si de ficat

Postata de EmilieA cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

Am 22 de ani, si lucrez 5 zile pe saptamana in conditii de stres si suprasolicitare, lipsind de acasa in jur(daca nu mai mult) de 12 ore. De un an am observat diverse probleme de sanatate, in special in perioadele de suprasolicitare: senzatii de rau, dificultati in asimilarea mancarii, greturi dupa fiecare masa, oboseala chiar si dupa somn, etc.
O perioada am fost convinsa ca aceste afectiuni au fost datorate numai ficatului(desi analizele din acea vreme si ecografia au iesit ok) si de obicei imi reveneam cu Liv52 si Bilichol.
Recent insa, mi-a fost dat de inteles ca as putea avea probleme si cu hiperaciditatea stomacala(senzatie de greu in stomac, greata dupa fiecare masa). Mentionez ca nu apuc sa mananc prea mult si prea des intr-o zi, mai mult seara, cand ajung acasa.
Insa sunt alarmata intrucat aceste simptome se agraveaza odata cu cresterea ponderii nivelului de stres, si dimineata ma trezesc obosita, cu greturi, cu o greutate in stomac, si eliminari de gaze(fara balonari), putin dureroase uneori.(problema cu gazele este mai recenta, de cateva luni, insa parca se agraveaza din ce in ce mai mult).
Ce as putea sa fac in conditiile date?

Imi pare rau ca intrebarea mea nu se incadreaza intocmai in specificul acestui forum, insa as aprecia si o redirectionare, unde as putea sa imi adresez, din nou, problema.

Va multumesc!

Raspunsuri (4)

luki

acum 13 ani

mergi la un medic gastroenterolog

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

psihoterapie

Gabi

acum 13 ani

Pentru detalii si lamuriri puteti intra pe www.gabrielahripcaru.mycali.biz. O zi placuta si multa sanatate.

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

draga mea cred ca problema principala e stresul organistul tau asa raspunde la stress
viata la 22 de ani e destul de grea pentru tine

mult succes