varsaturi cu sange?

Boli intestinale Ulcer peptic cu hemoragie si obstructie Hemoragia digestiva superioara

Postata de simo25 cu 12 ani in urma.

buna de cateva zile am avut cateva varsaturi cu sange am fost la medic la urgenta si am facut tratament .... intrebarea mea este cce poate fi? pt ca acuma vor sa ma supuna la o proba in care imi va introduce un furtun prin gura pana in stomac si imi e frica .... va rog sa ma ajutati e grav e necesar sa fac acea proba ma simt bine..... multumesc

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 12 ani

Este f. necesara aceasta endoscopie gastrica. Varsaturile cu sange indica o problema gastrica. Aceasta procedura nu este atat de groaznica,pe cat se vorbeste. Am facuto,in trei minute a fost gata. Mai tarziu, cand vei avea si alte probleme ,ar putea fi cam tarziu,asculta de sfatul medicului.

simo25

acum 12 ani

Multumec mult pentru raspuns .. problema e ca mi s-a spus ca o sa fiu adormita ca sa mi se poata efectua acesta proba ... eu am mai fost adormita pana acuma de 3 ori si a 3-a ora am reactinat rau de la anestezie m-am trezit cu 5 ore mai tarziu dupa timpul normal ... eu locuiesc in strainatate si aici imi va fi facuta proba ....nu stiu ce sa fac ... ms mult pt raspuns

Adrienne

acum 12 ani

Cere sa ti se faca fara anestezie totala. Eu am facut fara anestezie, nu doare nimic,doar o senzatie de greata care, se poate totusi controla.

simo25

acum 12 ani

Si nu ai avut nici un fel de reacti dupa ce ti sa efectuat proba ?
hemoratie sau alt reacti ... eu mai am o problema sar putea sa fiu insaricainata crezi ca aceasta proba afecteaza cu ceva sarcina?Esti f sau b? Multumesc

Adrienne

acum 12 ani

Nicio reactie negativa, nici macar un cat de mic disconfort si sincera sa fiu sunt o persoana f. sensibila din acest punct de vedere,ma refer la greata. Cat despre sarcina nu stiu dar, logic nu vad legatura. Ar fi bine sa-ti raspunda cineva care a fost in aceasta situatie sau un medic.

simo25

acum 12 ani

Ms mult cand am fost la urgenta m-ia fost introdus un furtun pe nas pana in stomac care nu l-am suportat si sincer imi e frica nu stiu ce sa afc am medic vineri ....

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 12 ani

Varsatura cu sange (hematemeza) este considerata o urgenta gastroenterologica, deoarece indica o sangerare la nivelul tractului digestiv superior (esofag, stomac sau duoden). In functie de cauza care a determinat-o, o astfel de sangerare poate uneori pune in pericol viata, de aceea este obligatoriu sa faceti endoscopia digestiva.

simo25

acum 12 ani

Va multumec pentru raspuns doar as mai avea o problema s-ar putea sa fiu insarcinata credeti ca ma va afecta cu ceva acesta proba pentru sarcina ?? Va multumesc