suspect de celiachie

Boli intestinale

Postata de deni15 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, in urma cu un an si jumatate am inceput sa am niste simtome incepand cu diaree dupa cateva zile cu voma si in decurs de o luna cu febra foarte mare am fost internata de urgenta la spital cu diagnosticul de dismenoree si cistita acuta dupa externare am urmat un tratamente de 6 luni cu contraceptionale insa diareea si durerile abdominale foarte puternice nici pana astazi nu mi-au trecut insa acum o luna in urma am fost intr-o vizita la o ruda in italia dupa cateva zile am inceput sa ma simt foarte rau si am fost dusa la spital unde mi-au facut analizele la sange,scaun si ecograf abdominal in care mi-au zis ca sunt suspecta de boala celiacha si trebuie sa mai fac o vizita la gastroentologie pe care insa nu am reusit sa o fac dar am facut un test pentru celiachie si mi-a iesit negativ. Va rog sa ma ajutati cu un sfat multumesc!!

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 13 ani

Buna ziua deni15! Intr-adevar poate fi vorba de o afectiune intestinala cronica. Posibilele cauze pot fi dintre cele mai diverse, de la boli fara potential de gravitate sau evolutivitate ca sindromul de intestin iritabil pana la cauze mai serioase cum ar fi bolile inflamatorii cronice intestinale sau boala celiaca. Cred ca cel mai bine este sa vizitezi un gastroenterolog. Boala celiaca se poate exclude numai prin endoscopie cu biopsie din duoden.
Numai bine!

deni15

acum 13 ani

multumesc mult!!