spasm abdominal

Boli intestinale

Postata de cci cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am 40 ani si sunt supraponderal . Fac miscare de 3-4 ori pe saptamana- fotbal si tenis de camp. Cateodata, la eforturi fizice intense insa doar la fotbal simt un spasm in zona stomacului ( la 3-5 cm mai jos de partea osoasa a pieptului) care se asociaza cu o tuse si la foarte scurt timp cu o acumulare de gaze localizata la imbinarea dintre stomac si esofag. Acumularea de gaze este importanta ca si cantitate insa imi vine greu sa o elimin. Cand reusesc dupa mai multe incercari dezvolt eructatii puternice si zgomotoase, insa atunci ma simt bine. Aceste episoade dureaza circa 15-20 minute si ma determina sa ma opresc din efort pentru ca mi se pare ca si inima o ia razna (batai puternice si , mi se par mie, neregulate). Am fost dupa astfel de simptome la cardiolog insa ecograful, electrocardiograma si analizele nu au constatat nereguli. La fel si ecografia abdominala. Repet faptul ca nu intotdeauna la efort se intampla aspectele aratate anterior ci la diferite intervale de timp , doar la fotbal si niciodata la tenis sau in repaos. Dupa ce simptomele dispar pentru scurt timp raman cu o jena localizata la nivelul stomacului ( in partea de sus) si la nivelul gatului. Apoi totul intra in normal. Daca aveti vreo opinie va rog sa o postati. Multumesc!

Raspunsuri (4)

Remus

acum 7 ani

Aceeleasi stari neplacute la am si eu...tot ce povestesti mi se intampla si mie.. Am obaervat ca aceste spasme ale stonacului aflate in acelasi loc indicat de tine se manifesta cu precadere dupa o masa luata in fuga.
Tu ai mai primit vreo explicatie de la medic

Utilizator11610967278

acum 3 ani

Ai rezolvat ceva?am aceleași simptome dar la mine apar si dupa ce servesc masa sau în timpul mesei.am impresia ca imi iese si inima prin gât.

Vlad Alex

acum 2 ani

Ati rezolvat problema? Am fost la multi medici si nu am inteles nici acum ce as avea. Sunt dese, intense, ca un spasm - ruptura - tremur puternic.

Laur

acum un an

SII sindromul intestinuluim iritabil . Am patit si eu .Dupa o alergare mai lunga , Simptome similare, spasme sub coaste in partea stanga si in centru cu senzatia ca inima "o ia razna" . Dupa doua luni de la primul episod , acesta s-a repetat dupa o masa . Doctorul gastroenteorolog a diagnosticat la prima vedere SII . Urmeaza investigatii inclusiv la cardiologie.