Sindrom Crohn sau rectocolita?

Boli intestinale

Postata de mihai68(2) cu 11 ani in urma.

buna ziua

poate cineva sa-mi interpreteze urmatoarele rezultate ale biopsiei? O fi sindrom Chohn sau rectocolita? Am facut colonoscopie pana la unghiul splenic(50cm)

Descriere microscopica
Trei fragmente formate din cripte de calibru usor variabil tapetate de un epiteliu mucosecretant cu
mucosecretie diminuata si modificari regenerative;
Lamina propria cu infiltrate inflamatorii cronice plasmocitare difuze si focale cu sporadice aglomerari
granulocitare si frecvente eozinofile dispersate; rare cripte cu granulocite intraepiteliale(fara abcese
criptice); zone de exulceratie cu exudate fibrinoleucocitare.
Inflamatia cronica cuprinde cu intensitate redusa si muscularis mucosae.

multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aspectul descris este sugestiv pentru colita ulcerativa; in boala Crohn este descrisa leziunea caracteristica de granulom.
Rezultatul histopatologic se coreleaza cu descrierea colonoscopica.
Este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog.

mihai68(2)

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns