Scaune zubtiri dimineata?

Boli intestinale

Postata de Horia cu o luna in urma.

Am defecat un scaun normal apoi după 1/2 ora scaune scaune subțiri urat mirositoare apoi după 3 ore scaune franjuri urat mirositoare toate fara sânge am făcut analiza fecalelor negativă poate fi cancer colon

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Variatiunile in forma si consistenta scaunelor pot fi cauzate de o multitudine de factori, nu neaparat o afectiune grava cum ar fi cancerul de colon. Trebuie sa luati in considerare dieta, hidratarea, nivelul de stres si alte aspecte ale stilului de viata.

Cu toate acestea, daca observati o schimbare persistenta sau persistenta in scaune, ar trebui sa consultati un medic.

Cancerul de colon poate provoca scaune subtiri, dar de obicei acesta este insotit de alte simptome, cum ar fi sangerare rectala, scadere in greutate inexplicabila sau dureri abdominale.

Daca ati facut analize ale fecalelor si au iesit negative, este putin probabil sa fie cancer de colon, dar asta nu exclude definitiv posibilitatea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/diaree-semne-si-alimentatie-corespunzatoare_14924
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/ce-sa-mancati-cand-suferiti-de-diaree_11352
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/ce-afectiuni-poate-ascunde-diareea-persistentai_17518

Horia

acum o luna

Azi am avut fecale normale prima data apoi după micul dejun fibre cu lapte am defecat sub forma de zdrențe urat mirositoare fara sânge am făcut analiza fecalelor rezultat negativ la Sf lunii iunie