Scaune diareice

Boli intestinale

Postata de tablagel cu 8 ani in urma.

Am o fetita de 8 ani care a avut scaune diareice tip de 4 zile, nu au cedat nici cu regim strict alimentar si nici cu hidrasec pastile 100mg de 2 ori pe zii tasectac de 2 ori pe zii si reflor forte. am facut analize iar rezultatul la eozinofile este38%, Ig. E este 117. Este ingrijorator acest rezultat? Ce ar trebui sa mai fac pentru a afla cauza acestor rezultate? De la pediatru a primit tratament cu Aerius si dupa ce se amelioreaza bine diareea Wormex. Sint foarte ingrijorata, va rog sa ma indrumati ?

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , in absenta leucocitozei nu recomand antibioterapia iar cauza cea mai probabila pentru eozinofilie este o parazitoza pentru care aveti deja tratament , medicamentul acopera multe tipuri de paraziti . Va recomand sa efectuati un examen coproparazitologic din scaun si sa contactati medicul pediatru in legatura cu diareea si faptul ca nu se opreste.