scaun tip creion

Boli intestinale

Postata de vali009 cu 10 ani in urma.

buna ziua.Am 40 de ani si timp de jumatate de an prezint diaree si scaun tip creion...nu prezint hemoroizi.Am mers la medic si mi s-a spus sa merg acasa ca nu am nimic este doar de la alimentatie , fara sa mi se faca vreo investigatie..pur si simplu am facut analize la sange si totul aici a iesit bine.ar vrea totusi sa stiu care sunt cauzele scaunului tip creion, ar putea fi cancer ?si ce investigatii ar trebui sa fac.
Va multumesc mult.

Raspunsuri (16)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

din pacate, scaunele subtiri tip creion sunt frecvent intalnite in cancerul colorectal, cu atat mai mult cu cat descrieti o simptomatologie ce persista de mai multe luni.

ati slabit in ultima perioada? mai aveti cazuri in familie? scaunul era rosu sau negru, lucios ca pacura si urat mirositor?

nu stiu la ce medic ati fost, dar intr-un asemenea context clinic era necesar un tuseu rectal si eventual o coloscopie. va recomand sa mergeti din nou la control

vali009

acum 10 ani

da am slabit..prezint balonari dupa masa...iar uneori si crampe abdominale..aceste simptome au aparut cand am mancat de la supermarket (fasole)..nu mai avem cazuri in familie ..scaunul este negru...urat mirositor...cu cateva luni in urma sunt si la menopauza...si prezint diaree de 2-3 ori pe saptamana..deci timp de jumatate de an..traiesc cu imodium..debridat si frazolidon
Va multumesc..

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

nu vreau sa va sperii, dar e mai bine sa faceti investigatii in plus decat in minus. mi-e greu sa cred ca ati avut o alimentatie dezordonata timp de 6 luni, iar simptomele sa fie puse pe seama dietei sau a colonului iritabil... acestea sunt diagnostice de excludere

tin sa precizez ca o scadere in greutate importanta inseamna minim 10% din greutate (sau minim 5 kilograme) in 3 luni, in lipsa dietei si exercitiului fizic

va doresc multa sanatate

vali009

acum 10 ani

Va multumesc.

vali009

acum 10 ani

ce investigatii ar trebui sa fac?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

mergeti la un specialist gastro enterolog. va va face un tuseu rectal, analize de sange, prezenta sangelui in scaun, ecografie abdominala

probabil va va recomanda si o colonoscopie

vali009

acum 10 ani

multumesc

Lenuta`

acum 10 ani

ai incercat tratamentul cu zeolit lichid imbunatatit cu dhq?

vali009

acum 10 ani

nu.mi-ar fi de ajutor?

vali009

acum 10 ani

ati folosit?pentru ce nu am mai auzit de zeolit.
va multumesc

Lenuta`

acum 10 ani

http://www.zeolite.ro/Zeolit_lichid_cu_DHQ-3775.html

da folosesc in continuare. Pe site ai toate informatiile necesare. sanatate

vali009

acum 10 ani

multumesc

ELENA TURNAGIU

acum 8 ani

Va rog am scaunile subtiri tip creion si dese traspir foarte mult.si scaunile miroase urit.si cind trebuie sa es afara trebuie sa merg repede ca ma scap pe mine.am 60 ani.va rog ajutatima cu un sfat.

JustMe

acum 7 ani

Buna ziua,am 25 ani si am o problema care dureaza cam de 3luni,am intre 5-8 scaune pe zi, tip creion, dureri abdominale care nu-mi trec nociodata,in special sub ambele coaste,scaunele par de culoare normala,maro deschis,dar slab cantitativ,am slabit putin ,dar nu mi.a disparut pofta de mancare niciodata,nu am stare de voma,am vizitat un medic,(muncesc in Anglia) mi-a introdus un deget in anus si mi.a spus ca nu crede ca am vre.un cancer anal ca sunt prea tanar si ca sunt foarte stresat si asta e motivul durerilor abdominale,si am si sangerat evident o singura data anal dupa scaun,dar sufar de hemoroizi si nu m-am speriat crezand ca asta e motivul,acum daca citeste cineva mai experimentat sa ma ajute cu un sfat,va rog....Multumesc

Liliana

acum 7 ani

Salut! Ați descoperit care este problema!? Prezint aceleași simptome! Multumesc

Liliana

acum 7 ani

Salut! Ați descoperit care este problema!? Prezint aceleași simptome! Multumesc