Scaun moale bolboroseli si frisoane

Boli intestinale

Postata de pavelcanpeanu cu 11 ani in urma.

Bună ziua. Am nevoie de sfatul si ajutorul dvs. De ceva vreme am un scaun si rar doua pe zi moi fara forma si daca consum alimente mai moi fac chiar dezinterie dar de scurta durata.In urma acestor probleme mi-am facut analize ecografie si chiar endoscopie , mi-a iesit o gastrita pe baza de stres si bacteria pylori si rare oua de ascaris.Am tinut tratamentul cu antibiotice 7 zile dar simptomele nu au disparut au ramas aceleasi.Bolboroseli scaune moi dimineata in special, friguri,o jenă abdominala si o senzatie neplacuta. Din ce am citit pe internet simptomele pe care le resimt sunt asemnatoare cu cele ale intestinului iritabil. Dumneavoastra ce spuneti? Care ar putea fi problema? Am doar 19 ani , nu as vrea sa fac colonscopia, si oricum din ce am inteles probabilitatea unor boli mai grave la nivelul colonului sunt la persoane mai invarsta. Va multuesc nespus, si astept sa vad ce imi recomandati !

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Asa este, bolile mai grave apar la persoanele in varsta , in general. Diagnosticul de intestin iritatbil este unul de excludere, de aceea este recomandat sa efectuati colonoscopia . Poate fi si o boala inflamatorie intestinala care apare si la varste tinere.

pavelcanpeanu

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns ! O sa va urmez sfatul, as mai avea o intrebare stiti cumva daca in zona Iasului se face colonscopie cu videocapsula? Sau ce ar putea inlocui cu succes o colonscopie traditionala? Imi este foarte frică si de aceea intreb. Multumesc !

ina

acum 10 ani

aveti oua de ascaris, aveti viermi intestinali, de asta sa va tratati, sunt limbrici care ajung si la 30 cm lungime nu stiu de ce nu li se dau importanta limbricilor pentru ca ei aduc in organism o gramada de neurotoxine.

Elena

acum 10 ani

Buna ziua, am citit problema de mai sus..si se aseamana putin cu a mea..Am 19 ani si am probleme de gastrita de la 14 ani..de 3 zile am dureri de stomac suportabile..dar cu o seara in urma in miez de noapte incepusem sa am o jena la stomac urata..sa nu pot respira si sa ma trezesc brusc ca imi vine sa vomit..am mers la baie repede dar nu am vomitat..am continuat sa respir adanc si in 5 min mi-am revenit..astazi la 6 dimineata am patit-o din nou..am mers la baie si tot asa in 5 min mi-am revenit. Cand m-am bagat la loc in pat.mai simteam dureri de stomac din cand in cand si bolboroseli ale intestinelor..si cand m-am trezit intr-un final am mers la toaleta si am avut un scaun lichid si usoare dureri de stomac in acelasi timp si ameteli..Poate fi vorba de o infectie alimentara? astept un raspuns, multumesc frumos

Utilizator21578408059

acum 4 ani

Cum ati rezolvat?