Scaun cu sange

Boli intestinale

Postata de hhr cu 9 ani in urma.

buna seara am o problema in legatura cu scaunul, sunt putin speriat deoarece de cateva saptamani am scaun cu pete de sange rosii deschis nu foarte multe si am si o mucuoasa si mai sunt si constipat uneori.Credeti ca este ceva grav? Tin sa mentionez ca am 16 ani.

Raspunsuri (6)

Mirna

acum 9 ani

Posibil sa ai hemoroizi de la constipatie care sangereaza in momentul in care ai scaun. Incearca sa verifici in oglinda daca e ceva in jurul anusului, altfel e posibil sa fie interni. Mucusul poate fi de la parazitii intestinali. Poti sa-ti faci si niste analize sa-i depistezi. Si evita constipatia pe cat posibil. Consuma fructe si legume laxative (prune, caise, sfecla rosie, spanac), fibre (tarate, paine integrala), carne si preparate mai putine si apa suficienta.

hhr

acum 9 ani

multumesc petru sfaturi

diana

acum 9 ani

daca ai paraziti iti recomand tratamentul cu tinctura de nuca neagra, pelin si cuisoare. Daca ai hemoroizi incearca baile locale cu galbenele sau zeolitul lichid. Sanatate!

hhr

acum 9 ani

multumesc la fel si tie

victoras

acum 9 ani

In caz de diskinezie biliara,nu e de ajuns fibra consumata.Daca ai scaun in felul urmator:scaun tare,apoi mai moale iar la sfirsit ca si creionul,fierea nu iti functioneaza cum trebuie si din cind in cind esti constipat.Bea ceaiuri pt.firere lenesa indulcite cu miere,pe linga fibra.Daca vrei poti sa ma suni la 0766-747-284. Sanatate!!!

hhr

acum 9 ani

sunt perioade cand am scaun tare si in alte zile este moale, iar uneori simt intepaturi in partea dreapta a abdomenului...