SCAUN CU SANGE

Boli intestinale

Postata de rahela andrea cu 12 ani in urma.

Buna ,dar daca in cazul care nu se mai repeta scaunu cu sange trbuie mers la medic?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Pe scurt , pentru ca d-ta sa intelegi mai bine situatia , iti spun urmatoarele : Prezenta sangelui in afara vaselor prin care circula, constituie ,daca nu o urgenta cel putin un mare semn de intrebare !!!! Raspunsul este la pacient , prin prezenta la medic ! In cazul d-tale ,la medicul de familie care , eventual , te trimite la un gastroenterolog sau la un chirurg pentru diagnostic . Sangele in scaun, daca este proaspat necoagulat si rosu, la finele scaunului sau pe suprafata materiilor fecale, pledeaza pentru o leziune in zona sfincterului anal ( hemoroizi , un polip , o iritatie produsa de constipatie...) Daca sangele este amestecat cu materiile fecale si este inchis la culoare ( chiar ca pacura ) pledeaza pentru o leziune superioara ( la colon-intestin subtire.... etc) Sanatate