scaun cu sange

Boli intestinale

Postata de rahela andrea cu 12 ani in urma.

Buna as vrea sa stiu de la ce poate fi ieri am facut de 3ori scaun cu sange si cheaguri as vrea sa stiu de la ce e si daca e ceva grav?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din pacate nu se poate pune un diagnostic doar din aceasta informatie, ca ati avut scaun cu sange, deoarece exista mai multe afectiuni care se manifesta in acest fel.
as putea sa va spun ca cel mai probabil este vorba despre niste hemoroizi ''rupti'', sa nu va speriati, sa va recomand o crema, o igiena cat mai buna locala....dar in acelasi timp poate fi vorba despre alte afectiuni mai serioase, pentru care trebuie sa va prezentati cat mai din timp la medic pentru tratament.
de aceea va recomand un consult gastroenterologic si o endoscopie digestiva inferioara pentru decelarea leziunii.

va urez o zi buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

de asemenea, pentru mai multe informatii despre sangerarea in scaun, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sangele-in-scaun-hemoragiile-digestive_579