scaun cu sange

Boli intestinale

Postata de symona23 cu 13 ani in urma.

sotul meu are scaun cu sange si chiar cheaguri de sange,la ce dr ar trebuii sa ne adresam?multumesc mult,si multa sanantate

Raspunsuri (3)

ochi negri

acum 13 ani

La gastroenterologie

Pena

acum 13 ani

Specialitatea la care va trebui sa mearga este gastroenterologie, intr-adevar. Dar cel mai bine ar fi sa mergeti la medicul de familie,iar el va da trimitere catre medicul specialist. Cu trimitere nu mai platiti consultatia. Nu mai tergiversati, hemoragia anemiaza organismul iar amanarea mersului la medic, agraveaza problemele.Sanatate.

Medic Epuran

acum 13 ani

Recomand consultul unui gastroenterolog, care este cel mai în măsură să identifice sursa şi cauza acestei sângerări oculte (Hematochezia - sangele rosu emis ca atare, izolat sau amestecat cu materiile fecale - este sugestivă pentru o hemoragie care a avut loc în porţiunile terminale ale intestinului, adică în rect, colon, eventual in ileon (colite ulcerative, boală Crohn, carcinom colorectal, hemoroizi, polipoză).