Saune moi de câteva zile

Boli intestinale

Postata de stefan.23 cu 8 ani in urma.

Acum 3 zile, dimineață, am avut 2 scaune foarte moi și unul apos, după care am mers la farmacie. Mi s-a recomandat Furazolidon (1 tabletă la 6 ore), Smecta (1 plic de 3 ori/zi), Enterol (1 capsulă de 2 ori/zi). De atunci, singurele scaune au fost unul normal (ieri) și 2 moi (astăzi). Am consumat în aceste zile doar piept de pui la gratar, banane, grisine, ceai de mentă și apă plată.

Nu mă doare zona abdominală (cu excepția unor crampe foarte ușoare când mi se face foame), în schimb am gaze arareori și o febră ușoară în fiecare zi, după-amiaza sau seara.

Am mai avut astfel de perioade, însă cu scaune foarte moi chiar de 5-10 ori pe zi, dar fără febră sau crampe, care au trecut în câteva zile.

Ce e de făcut? Continui tratamentul deocamdată, dar ce imi recomandați?

Cu respect,
Ștefan

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , puteti continua tratamentul si va recomand sa luati si Debridat 1 cp de trei ori pe zi . Nu cred ca are sens sa va limitati atat de tare dieta .
Alimente permise : paine prajita , sticksuri cu sare , grisine , supa de zarzavat (fara cartof) , orez (pilaf) , morcov (supa , sote), mar copt, carne de pui , vita fiarta , la gratar sau la cuptor , paste fainoase , branza dulce de vaci , telemea sarata , banane bine coapte . Bauturi permise , apa plata , ceai fara zahar .
Important: alimentele trebuie sa fie proaspete, bine preparate termic , si in termen de garantie , sunt interzise prajelile , alimentele grase , creme , praajituri , cruditati , produse de patiserie , o buna igiena a mainilor .