sangerari la scaun si disconfort abdominal

Boli intestinale

Postata de MihaiV81 cu 10 ani in urma.

Sunt ingrijorat de o problema care se repeta la interval de 30-40zile.Am avut un scaun normal(nici tare,nici moale),constatand la final ca in vasul de toaleta se gaseste sange(deschis la culoare),pe hartia igienica la fel pe chilot idem.Nu am avut dureri in timpul scaunului doar dupa aprox.2 ore,dureri de stomac,gaze si o boboroseala.Am 32 ani nu fumez decat ocazional(3-4tigari pe saptamana),consum bauturi alcoolice foarte rar.
Va rog ajutati-ma cu un sfat,recomandare.
Multumesc
Mihai

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog pentru evaluare ( analize de laborator, ecografie abdominala, colonoscopie). Printre cauze posibile: hemoroizi, fisura anala, boala inflamatorie intestinala, polipi, etc.