sange la sfarsitul scaunului

Boli intestinale

Postata de bogdanbobo cu 9 ani in urma.

sunt speriat ca aseara am avut un scaun f tare si brusc si la sfarsit pe hartia igienica niste urme mici de sange.... si am simtit ca mi sa facut o mica rana...iar acum 10 minute am avut iarasi scaun si la sfarsitul scaunului am avut cateva picaturi de sange care au curs si pe hartie igiencia la fel ... sange ... sa fie oare de la scaunul de aseara ? ca am facut o mica rana ...sau sa ma gadnesc la altele ? :(

Raspunsuri (13)

luminita270

acum 9 ani

BODO,esti speriat rau! Ce ai promis? Acel sange provine de la scaunul consistent,care a facut mici leziuni la nivelul anusului(posibili hemoroizi). Ai inceput tratamentul pentru BRGE? Daca da,sa stii ca anumite medicamente care inhiba aciditatea gastrica pot provoca constipatii.Bea ceaiuri de crusin,dar ai grija,cu ponderabilitate,altfel vei cocheta cu toaleta toata ziua.

bogdanbobo

acum 9 ani

astazi iar am avut scaun ...la fel ..picaturi de sange la sfarsit in vasul toaletei..si pe hartie la fel... simt ca mi sa facut o coaja acolo ..dar nu ma doare cand stau in sezut in fund ..da nu fac f regulat ..si nu am scaun moale..ci numai tare si destul de consistent...:( off

luminita270

acum 9 ani

Mergi la farmacie si cere sfatul farmacistului in privinta supozitoarelor PROCTO-GLYVENOL.

bogdanbobo

acum 9 ani

da stiu ce am promis dar uitati ca vine una dupa alta :( ...da stiu ca a fost f consistent scaunul ..e a doua oara cand dupa scaun f consistent ... a doua oara cand fac imi curg picaturi de sange...si simt ca e o mica rana acolo ..fisura ... acum imi este frika sa fac iara... sa nu ajung sa fac colonoscopie sau operatie... sper sa nu fie nici hemoroizi :( ..sunt constipat burta e tare ...si da am inceput tratamentul ...duspatalin bilicol kebene plus normix calciu magneziu vitamax ..ceaiuri de sunatoare tei musetel ... nustiu exact daca imi face bine lactoza...nici nu stiu ..

bogdanbobo

acum 9 ani

ce ar putea sa fie ? doar o simpla rana ..fisura ?

luminita270

acum 9 ani

Este fisura anala.Bea ceaiuri de crusin,nu ai de ce sa-ti faci probleme.Este o reactie fireasca a tratamentului pentru BRGE. Daca stai si te gandesti ca ai ceva,o iei la vale)))): Mergi si cumpara-ti supozitoare pentru ce ti-am scris azi.Fricosule,in loc sa stai cu prietena,tu te gandesti la ce-i mai rau? Sa nu faci greseala sa-i spui de probleme,ti-am mai zis,fetele nu vor miorlaiti.CURAJ! Mananca o perioada alimente care sa nu constipe,bea ceaiuri ,mananca fructe(mere,pere),compoturi.

bogdanbobo

acum 9 ani

nici prietena numai am..problemele toate de acum sunt din cauza despartirii de ea si frikos sunt ca scap de una vine alta.. am scaoat de palpitații. anemie..am scaoat de anemir...stomacul...acum tin tratament ptr stomac ma luat..dosul :)))

bogdanbobo

acum 9 ani

sunt f constipat nu fac suficient ...si cand fac mereu fac f solid si tare scaunul... ma gandeam sa iau colon protect ? ...nici nu stiu :(

bogdanbobo

acum 9 ani

acum imi este si frika sa fac iar...ma gandesc sa stau sa astept sa treaca rana dar ma constip mai rau si tot acolo ajung..si daca fac mie frika sa nu agravez rana sa curga mai multe picaturi de sange la sfarsitul scaunului :(

bogdanbobo

acum 9 ani

am revenit..am fost la doctor azi..si mia dat procto-glyvenol supozitoare..si proktis-m unguent ...si sa fac bai cu ceai de musetel tei sunatoare galbenele..si sa mananc usor sa nu ma constip

bogdanbobo

acum 9 ani

hei..urmez inca tratamentul prescriss ptr BRGE intestin si colon iritabil gastrita duodenita si esofagita...chiar si ptr fisura aceea anala care inca nu sa vindecat 100 la 100 desi iau supozitoare si unguent..regim tin ...disconfortul abdominal ...langa buric in stanga e burta mai tare daca apas acolo simt unpic de durere ...arsuri mai am pe gat..si in capul pieptului... recunosc ca nam scapat de stres..problemele nu ma lasa..nu stiu ce analize sa mai fac..cred ca o varianta ar fi colonoscopia dar nu as vrea nam auzit lucruri bune despre... dar as vrea sa aflu intrun fel sau altu ce as avea..si de ce nu dau rezultate tratamentele si regimu...

bogdanbobo

acum 9 ani

aa si dupa ce mananc ..am unele palpitati simt inima cand bate in burta f tare cand in piept... doctora de familie miar fi dat o explicatie de genul : ai musculatura abdominala f desvoltata si probabil ca teai deregalt u mancand mult intestinul neac***a loc sa se intinda ....bla bla.... daia apar durerile si disconfortul acesta...dar le am din octombrieeee :(

bogdanbobo

acum 9 ani

De ce am burta plina mereu ? mai ales dupa ce mananc am unele aritmii palpitatii ..scaunul e inchis la culoare ...verde ..negru ..si nu ies suficient..simt mereu cas plin chiar daca imi este foame ...