Rectocolita ulcero-hemorgica

Boli intestinale

Postata de noxygirl cu 10 ani in urma.

Buna ziua ! Imi poate explica si mie cineva rezultatul biopsiei dintr o proba de mucoasa rectosigmoidiana:
- ulceratii acoperite cu material necrotic-inflamator;
- densa inflamatie limfoplasmocitara si granulocitara difuza ce destinde lamina proprie, disociaza musculara mucoasei si infiltreaza difuz submucoasa; vase de neoformatie; colectii histiocitare; criptita; distorsiuni arhitecturle ale criptelor glandulare;
- aspect de colita cronica activa;
Pacientul este barbat, 25 de ani.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Rezultatul sustine diagnosticul de boala inflamatorie intestinala prin prezenta ulceratiilor, leziunilor necrotice, inflamatiei. Este indicat sa consulte medicul gastroenterolog pentru evaluare si tratament corespunzator.