probleme scaun

Boli intestinale

Postata de jacknnrr cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Acum 6 luni am avut dureri groaznice in capul pieptului, am facut endoscopie si rezultatul a fost cateva leziuni intre stomac si esofag. Timp de 1 luna am luat controloc si gastrofait si am facut iar endoscopie si rezultatul a fost ca leziunile s-au vindecat, s-a vazut niste cicatrici.Pana acum am luat, o data la 2 zile omez, nu am mai avut dureri, pofta de mancare am, nu am pierdut din greutate. Azi am avut un mare soc, am facut scaunul cu sange rosiatic, mentionez ca nu am dureri de nici un fel, doar din cand in cand mai fac diaree. Este grav, sunt foarte speriat!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Orice sangerare anala trebuie investigata. Va recomand sa efectuati un consult chirurgical care va presupune efectuarea unui tuseu rectal eventual , efectuarea unei colonoscopii care sa ajuta la decelarea sursei sangerarii.
Cauze posibile: hemoroizi anali, fisura anala, boli inflamatorii intestinale,neoplazice intestinale, etc.