Pierdere in greutate,greata,limba incarcata,balonari

Boli intestinale Pierdere in greutate

Postata de tudy88 cu 12 ani in urma.

buna ziua, am si eu urmatoarea problema:
in unele seri, ma trezesc dupa 1-2 ore dupa ce adorm cu arsura doar in gat, nu si pe esofag, si cu mici arsuri de limba(asta se intampla o data sau maxim de 2 ori pe saptamana), iau un metroclopamid, deoarece am si o usoara senzatie de greata, in 10-20 minute adorm la loc, si dorm bine pana diminieata. Cateodata dimineata mai ma trezesc cu o usoara usturime in gat. Si pe timpul zilei am balonari destul de frecvente dupa ce mananc(indiferent ce fel de mancare) medicul de familie a zis ca s-ar putea sa fie reflux, dar se poate sa fie reflux fara sa am arsuri la stomac sau pe esofag?
simptomele le am de cam vreo 3-4 luni, in care am scazut 10 kg in greutate, de la 80 am ajuns la 70 kg. de mancat mananc doar un pic mai putin fata de cum mancam inainte(inainte nu stiam cum sa mai slabesc). Si am mai observat ca dupa masa, cand ma balonez si ma ia starea aceea de rau cu greata, mi se racesc mainile si picioarele foarte tare aproape instant si urechile si fata parca imi frig,
Analizele de sange si ecografia la ficat-bila-pancreas au iesit bine.
Ceva sfaturi? Ce as putea sa am?
Pot sa am probleme la tiroida? Vreo bacterie-ciuperca in gat?
Sa ma gandesc la ceva mai grav? cancer?

Raspunsuri (10)

hamudi

acum 12 ani

dupa cum povestesti pare a fi o boala de reflux, ai arsuri si ziua pe esofag?

tudy88

acum 12 ani

nu am arsuri deloc pe esofag, doar noapte dar foarte rar in gat

tudy88

acum 12 ani

ce ma ingrijoreaza este ca am pierdut foarte mult in greutate, ma balonez dupa mese(dar nu dupa toate), si starea de greata care ma ia si fara sa mananc sau sa beau nimic si cateodata dupa ce mananc. Scaunul e absolut normal, am chiar 2 pe zi.
Si niciodata nu am vomat, doar am stare de greata. Si extremitatiile reci , care se racesc doar cand imi este rau... NU stiu ce analize sa mai fac, unde sa ma mai duc...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar sa efectuati un consult medical de medicina interna sau gastroenterologie in vederea evaluarii simptomatologiei dvs (examinare clinica, investigatii biologice, imagistice precum o endoscopie digestiva superioara sau un tranzit baritat).
ar fi util de incercat cateva masuri de alimentatie: mese mici si dese, de evitat bauturile carbogazoase, cele cu continut de cafeina (ceai negru, cafea, coca, cola), condimentele, acriturile, de evitat sa va intindeti imediat dupa masa, de evitat mesele inainte de culcare.

ezo

acum 11 ani

si eu cu acelesi simptome am inceput
reflux esofagian
la helicobacter

Utilizator11708265058

acum 2 luni

A ieșit la biopsie?

isabela.Aisha

acum 10 ani

buna ziua va scriu pt.tatal meu de 2 ani are dureri de stomac acuma de curand de aprox.2 sapt are balonari parca se umfla stomacul si vomuta dupa fiecare masa...ciorba lichide doar paine prajita in ou poate manca dar nu sa se sature

Aleleleleleelelelelele

acum 8 ani

Te sfatuiesc sa mergi si la un medoc endocrinolog .

MembruMobileApp150330210427649

acum 7 ani

Ati descoperit ce aveati?si eu ma confrunt cu acelasi simptome...

Utilizator11708265058

acum 2 luni

Ai găsit cauza?