parerea d-voastra

Boli intestinale

Postata de Carmen_gl cu 12 ani in urma.

Buna ziua ....va scriu de undeva din Spania pentru a va cere parerea in legatura cu ...am o fiica de 19 ani iar de 1luna si jumatate dupa ce mananca merge la wc cu diaree...la inceput a avut dureri de stomac puternice ..am mers la medic si sa banuit ca ar avea virus intestinal dar in urma analizelor se pare ca nu este asa ...am facut analizele la sange si aici apare ca are o anemie destul de avansata ....acum tot fac aceleasi analize printre care si la glanda tiroida ....dar mai nou este ca are dureri mari de burta si seara mai face si febra .....opinia medicilor care au consultato este ca ar fi colon iritabil dar nu se pot pronunta pana nu vad si alte analize .....va rog mult sa-mi spuntei opinia d-voastra ....va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Din cate povestiti cred ca este mai mult decat un colon iritabil. Faptul ca are anemie este un argument in acest sens. Prima afectiune care cred ca trebuie eliminata este boala celiaca (o tulburare de absorbtie a cerealelor care contin gluten), dar sunt nenumarate alte cauze de malabsorbtie.
Sfatul meu e sa consultati un specialist gastroenterolog.
Succes!