Oxiuroza

Boli intestinale

Postata de lexz cu 12 ani in urma.

Salutare, am o problema in ceea ce priveste oxiuroza. In luna noiembrie, a anului trecut, am inceput un tratament de doua saptamani cu medicamente specifice acestei boli. Am urmat toate instructiunile, imi spalam mainile de fiecare data, am spalat toata lenjeria (si de pat si intima), le-am dat tuturor apropiatilor medicamentatia prescrisa sa o ia si ei, in caz ca au fost infestati. A fost in regula, dar peste doua luni, am avut din nou oxiuroza. Mi-am facut analizele (de scaun, 3 zile la rand am dus probe), iar rezultatul a iesit negativ.
In perioadele in care am fost infestata, am prezentat si mancarimi mari ale pielii si mancarimi in intestinul gros. Ce e de facut? Sa urmez iar tratament? Doctorul a spus ca nu e cazul, ca trece de la sine. Dar deja au trecut 2 luni, si timp de doua saptamani am inceput sa mananc usturoi pe stomacul gol, ca sa omor oxiurii (fara efect).

Va rog frumos, astept raspuns.

Multumesc, Alexandra R.

Raspunsuri (1)

Dan

acum 12 ani

Buna. Tratamentul trebuie reluat dupa 2 saptamani pentru a indeparta eventualele oua depuse de oxiuri. Doctorul tau ar fi trebuit sa-ti fi spus asta.