o inflamatie rectala

Boli intestinale

Postata de dora.andreea cu 12 ani in urma.

De ceva timp am inceput sa am niste dureri putin insuportabile stind pe scaun. pot sa va spun ca am cancer mamar , operat. am facut si gastroentrologie mia gasit hernie hiatala si colita cronica. . am facut analiza CEA o am 0.603 iar CA19-9 antigen carbohidrat 2.95. Ma simt inflamata. ce as putea mai face , am trcut prin multe iar la colon nu sunt in stare sa merg sa fac o colonscopie imi este frica . Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa fiti examinata clinic (poate fi vorba de zona perianala-din jurul anusului sau anala), inclusiv un tuseu rectal-prin aceasta examinare se depisteaza hemoroizi , fisuri anale-perianale) intr-un serviciu de chirurgie generala. este indicat sa mentineti o igiena locala, sa nu folositi hartie igienica ce poate irita suplimentar (va fi folosita apa calduta), bai calde de sezut.