mancarimi in jurul anusului

Boli intestinale

Postata de alex_mihut cu 12 ani in urma.

buna ziua ...am si yo o intrebare ..sunt din galati dar acuma sunt d putin timp in irlanda...am racit la cap,am rezolvat problema cu ceaiuri,ibuprofen,dupa ce am inceput sa ma simt mai bine ..am obs ca in zona fruntii ma durea foarte tare ...si am luat antibiotic UNASIN dupa 2 zile am facut diaree si mancarimi in zona anusului ...am o saptaman si tot nu am scapat de mancarimile acelea..dimineata cand ies cu scaunul ma si mananca si este senzatia aceea parca te si zgaraie..ce pot face ...exista un remediu,creme ceva ??multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pruritul anal (mancarimi in zona anala) poate avea diferite cauze: o piele uscata, o incontinenta anala, o o umiditate excesiva, hemoroizi, parazitoze (oxiuri, giardia), afectiuni dermatologice (seboree, eczema), iritanti chimici, excesul de laxative, fisura anala, alimente ca condimente, constipatia, infectii genitale ca o candida.
ar fi bine sa efectuati un examen coproparazitologic (pentru depistarea oxiurilor, giardia), un tuseu rectal (poate depista existenta hemoroizilor, a fisurii anale) la medicul curant .

ionela

acum 10 ani

buna ziua,ma numesc ionela si am 22 de ani si am o fisura in anal,si cand es afara atinge ruptura si ma inteapa si in acelasi tip si durere,ce trebuie sa fac,exista un tratament prin unguiente sau medicamente ceva?va rog mult sa ma ajutati.multumesc.sau daca ma puteti suna 0745839481

Mihaela ciubotaru

acum 9 ani

Sunt mihaela ma confront cu mincarimi anale nu situ ce sa fac

Dan

acum 9 ani

Trebuie sa lasi un penis sa te patrunda in anus si te vei vindeca foarte repede... Mergi frate la un medic specialist. Daca nu mergi la consult si astepti raspuns pe forumuri, crezi ce ti-am spus initial?