Klebsiela

Boli intestinale

Postata de Popamircea cu 13 ani in urma.

Poate klebsiela cauza probleme intestinale? si aici ma refer balonare,mai multe scaune pe zi care alterneaza moi/tari..ragaituri..in general discomfort abdominal ?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Klebsiella este un gen de bacterii care face parte din familia Enterobacteriaceae şi cuprinde 4 specii mai importante în patologia umană: Klebsiella pneumoniae (cea mai importantă), K. ozenae, K. oxytoca şi K. rhinoscleromatis. Dintre acestea K. pneumoniae produce pneumonie dar şi alte infecţii extrapulmonare printre care şi enterite (abdomen balonat, dureri abdominale, greţuri, varsături) dar mai ales la sugari.