intestin iritabil

Boli intestinale

Postata de lerrym86 cu 12 ani in urma.

Ce as putea sa fac pentru a scapa de scaunele moi si de zgomotele intestinale ? De aproape un an ma confrunt cu asa ceva . Am urmat tratamente cu probiotice ,dar in zadar. H pylori a iesit pozitiv.

Raspunsuri (4)

mara

acum 12 ani

si eu am aceeasi problema care mi-a declansat si hemoroizii un sfat va rog

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

H pylori este o bacterie prezenta la nivel gastric (stomac) si duodenal. Este implicata in etiologia gastritei acute sau cronice, bolii de reflux gastro-esofagian, a ulcerului duodenal sau gastric etc. Tratamentul de eradicare consta in tripla terapie cu amoxicilina + claritromicina+ inhibitor de pompa de protoni (omeprazolum, esomeprazolum , pantoprazolum), timp de 7- 14 zile, in dozele recomandate de medicul specialist in medicina interna sau gastroenterolgie.

ady28

acum 12 ani

de cateva luni ma confrunt cu o flatulenta excesiva dar nemirositoare, acumulare de gaze in stomac, fara alte simptome. ar putea fi H pylori?

lerrym86

acum 12 ani

am urmat tratament 7 zile cu amoxacilina , metronidazol si un inhibitor ( nu mai stiu cum ii spune) , dar a fost eficient pentru 5-7 zile dupa care problemele au revenit. La un moment dat majoritatea scaunelor prezentau mucus.