Intestin iritabil sau malabsorbtie??

Boli intestinale

Postata de Utilizator11614599437 cu 3 ani in urma.

In urma infectarii cu Covid am dezvoltat dureri abdominale puternice.Am facut analize de sange,care au iesit bine,colonoscopie,endoscopie si Ct abdominal.Mi s-a pus diagnostic colon iritabil si esofagita de reflux.Tin regim alimentar,iau enzime si probiotice,durerile sunt tot acolo,balonari,intepaturi bolboroseli scaune moi cu alimente nedigerate.Nu mai stiu ce sa fac.Ma omoara durerile astea mai ales in partea dreapta jos cu iradiere in spate uneori.Va rog sa imi dati un sfat sau sa imi recomandati vreun tratament ca sunt disperată.

Raspunsuri (10)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-diagnostic-si-investigatii_11129

Utilizator11629273959

acum 2 ani

Salut. Am aceeasi problema ca si tine am facut colonscopie endoscopie si ct abdominal nu mi a iesit nimic analize nu mai zic.. fac scaune moi cu alimente nedigerate si exact anu trecut am avut si eu covid..

Utilizator11629273959

acum 2 ani

Ce ai rezolvat in privinta asta?? Ca eu de aprox 2 3 luni fac moale si cu alimente nedigerate !

Utilizator11644187766

acum 2 ani

Buna seara! Ati gasit un ,,diagnostic" / rezolvare la simptome? Tatal meu se confrunta fix cu aceasi problema... multumesc!

Maria

acum 2 ani

Ce remedii ati gasit la problemele de sanatate.

Dragoș E

acum 2 ani

A rupt covidul asta pe toată lumea. Aceleași simptome le am și eu. S a imbunatit ceva în viata voastră? Și dacă da, cum și ce?

Ana B

acum 2 ani

Aceleași simptome ...covid in ianuarie....eu am pus-o pe tema faptului că în noiembrie mi-am scos fierea ai am zis că de acolo mi se trage....dar se pare că nu e chiar așa....am făcut ecografii abdominale și totul ok...am ajuns la psiholog pt că mi-a intrat în cap că aș putea avea cancer la colon....simptomele depind de ceea ce mănânc....scaune diareice cu alimente nedigerate...dureri abdominale cu iradiere uneori în spate,înțepături in burta....sunt zile in care parca n-am nimic și zile in care nu mai știu ce să mai fac....dacă găsiți remedii va rog să scrieți aici.multumesc

Mihaela

acum un an

Dupa infectia cu covid am aceeasi problema,plus ca am slabit vreo 7 kg.Mananc si nu asimilez.Va rog ati gasit vreun raspuns ?Am fost la doctori si nimic Poate fi SIBO?

Angie

acum un an

Da, si tatal meu are aceasta problema de malabsorbtie si alimente nedigerate in scaun, de cand a avut Covid. A slabit vreo 10 kg. As dori si eu o parere, un sfat avizat in acest sens, va rog frumos. Va multumesc anticipat.

Stefan H

acum 3 luni

Salut. Si eu am aceleasi probleme tot dupa covid.dae doi ani nu stiu ce sa mai fac am borborisme foarte tare mai ales dupa ce mananc intepaduri in dreapta si durerea merge catre spate asa sub coaste. Am facut CT colonoscopie si tot asa colon iritabil. Normix am luat Durerea nu este continua cand spun ca am scapat ma ia din no. Spune-mi te rog daca ai gasit vreo rezolvare