informatie

Boli intestinale

Postata de unbecant 1 cu 13 ani in urma.

sotul meu se lupta de mult timp cu o iritatie la fund.este operat de mai multe ori de abces perianal.indiferent de ce maninca iese cu scaunul moale( nu are diarie) si de cele mai multe ori este inchis la culoare.a facut un test si nu are singe in scaun.totusi ce ar putea avea de se irita. va multumesc

Raspunsuri (3)

alina

acum 13 ani

urgent trebuie mers la medic,gastroenterolog

Ala

acum 13 ani

1. Abces (proces inflamator) de lunga durata denota imunitate scazuta.
2. Iritatiile in zone perianala adesea sunt cauzate de parazitoze - consultati un parazitolog si faceti investigatii in aceasta directie. Parazitozele sunt de multe tipuri, si nu totdeauna se depisteaza usor.
3. Pana depistati cauza - va va usura suferinta Enterosgel, luat intern cate o lingura de 2-3 ori pe zi, si aplicat pe zona iritatiei. In functie de cum se prezinta zona postoperatorie se poate alterna aplicatia Enerosgelului cu ulei de catina. Enterosgel absoarbe toxinele, microbii, histamina si va ameliora iritatia, iar uleiul de catina va ajuta la scaderea inflamatiei si regenerare.

unbecant 1

acum 13 ani

va multumesc pt sfaturi