helicobacter pylori

Boli intestinale

Postata de ochi negri cu 12 ani in urma.

Buna seara...Ar putea cineva sa-mi dea o sugestie?Este vorba de o femeie,53 de ani,cu mai multe probleme de sanatate dar nu foarte mari,cu un regim de viata destul de echilibrat(mancat sanatos,pe cat posibil,fara alcool,fara tigari,fara sucuri,niciun fel de abuzuri in acest sens)si careia medicii i-au descoperit helicobacter pylori.A facut cateva luni de tratament cu antibioticele recomandate de medic,a luat si ceva naturist dar nu stiu ce,destul ca ...a recidivat.Stie cineva un tratament naturist inafara de ''''FOREVER'''' si ''''KALIVITA''''(de astea cred ca aluat)sau ce-ar putea face pentru a scapa de bacteria asta pacatoasa?Multumesc.

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 12 ani

Daca rezultatul analizei este dat in: negativ sau pozitiv, este un test in orb. Trebuie sa vezi la urmatoarea analiza, dupa ce s-a facut tratamentul alopat,plus ce s-a mai luat naturist,daca valoarea HP a scazut. Acest lucru se poate vedea doar, daca rezultatul este in U/mL. Chiar daca ar fi vindecata, timp de 3 ani va apare pozitiv caci ,anticorpii persista. HP nu trece asa de repede dar, daca valoarea sa scade,inseamna ca este pe drumul bun. Daca valoarea ajunge sub 0,9 U/mL este bine. Dupa medicatia alopata,medicul gastroenterolog mi-a recomandat Suc si Gel de Aloe Vera ,care l-am luat timp de 6 luni,cate 3 masuri nediluat,cu jumatate de ora inainte de masa de dimineata. Multa sanatate.

colnago

acum 12 ani

Un tratament naturist, complementar, poate fi bautura bioactiva Tahitian Noni.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru evaluarea tratamentului de eradicare , se efectueaza testul respirator pentru Helicobacter Pylori, la 4-6 saptamani de la tratament, indicat la pacientii cu ulcer recurent, complicaţii ale acestuia, tratament cronic cu AINS, anticoagulante simptomatică. ca tratament asociat se indica agenti antisecretorii si citoprotectori (ai mucoasei gastrice, ca sucralfatum).

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in conditiile existentei unui ulcer recurent, complicaţii ale acestuia, in tratament cronic cu AINS, anticoagulante, se indica evaluarea tratamentului eradicarii prin testul respirator pentru helicobacter pylori. un tratament simptomatic asociat include preparate antisecretorii si citoprotectorii (gen sucralfatum)