Giardia

Boli intestinale

Postata de magdabejinariu cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Cu o saptamana in urma am fost depistata cu Giardia, asa ca si eu si sotul meu am inceput un tratament.Intrebarea mea este daca si fetita mea de 3 ani ar trebui sa ia ceva desi nu prezinta nici un simptom .Va multumesc.
Cu stima, Gabriela.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Este, evident, necesara testarea fetitei pentru acest parazit. Medicul pediatru va va indruma.

Pena

acum 12 ani

Nu trebuie sa ia tratament daca nu prezinta simptome si daca nu i s-au facut analize medicale care sa ateste prezenta parazitului. Medicamentele pt lamblia sunt foarte puternice si pot afecta ficatul, de aceea se iau cu precautie si in cazul in care sunt absolut necesare. Se pot lua medicamente pt protectia ficatului. Cititi prospectul.