gastroenterocolita

Boli intestinale

Postata de irinnuk cu 12 ani in urma.

buna ziua!!!am gastroenterocolita cronica si am numai 21 de ani ,,,,cum as putea sa scap de ea ???tratamentele nu prea isi fac efectul...va rog ajutati-ma . Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Reuşita tratamentului acestor afecţiuni este condiţionată în mare măsură de regimul alimentar. Persoana bolnavă de colită sau enterocolită cronică trebuie:
1. să renunţe la băuturi alcoolice, tutun, condimente, conserve, carne grasă, alimente greu digerabile, conserve, semipreparate, mezeluri
2. dieta trebuie să fie echilibrată, uşoară, dar să conţină toate principiile alimentare
3. alimentele bogate în glucide trebuie reduse cantitativ
Se recomandă administrarea a 5 mese, moderate cantitativ, pe zi

irinnuk

acum 12 ani

Multumesc pentru sfat !!!banuiesc ca pentru a avea o dieta buna sau un regim alimetar bun trebuie sa apelez la un nutritionist ,nu??pentru k multi zic nu ai voie multe lucruri dar nu iti zic si ce ai voie sa mananci si cum trebuie sa le gatesti !!! multumesc inca o data !!!