Gastroduodenita

Boli intestinale

Postata de PaulaP cu 12 ani in urma.

Am de vreo doua luni niste dureri groaznice de stomac. Mi-am facut anlizele. Heliobacterul a iesit negativ. Si la bariu mi-a iesit asa : stomac alungit, hipoton, cu cantitate importanta de lichid de hipersecretie. Bulb neomogen opacifiat intolerant. cadru duodenal normal configurat, dischenic cu unde de brasaj si refluvx duodeno-gastric.
Imi poate spune un medic despre ce e vorba? Eu ajung la medic abia peste doua saptamani .

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs, din rezultatul tranzitului baritat coroborat cu simptomele descrise este vorba probabil de o gastro-duodenită al cărei tratament este de competenţă strict gastro-enterologică

Claudia Raican

acum 12 ani

Am facut analiza cu bariu si mi-a iesit ca am stoac foarte alungit si hipoton.Simptomele sunt cumplite.Fac indigestie si problema f mare este ca nu respir bine ,se contracta si imi da simptome de panica si tremuraturi. Am intrebat pe doamna doctor ce sa fac si a zis ca nu am ce face in acest caz. D umneavoastra ce ma sfatuiti?

Medic Epuran

acum 12 ani

Alimentaţia trebuie structurată astfel încât să cuprindă un număr crescut de mese dar scăzute cantitativ şi trebuie evitat consumul de condimente, alcool şi alimente pe care aţi observat că organismul d-vs nu le tolerează

geo

acum 11 ani

am fost diagnosticata cu gastroduodenita; am avut helycobacter, am facut tratament cu 2 antibiotice;
am stari de tremur, ameteli, maninc f putin,fac tratament cu nexium si debridat de o luna si jumatate; ma ingrijoreaza starea generala ,p***a! oare cauza sa fie aceasta gastroduodenita ?