Gastrita Cronica atrofica

Boli intestinale

Postata de captula cu 12 ani in urma.

Mama mea are 83 ani. Pe buletinul histopatologic dupa efectuarea gastroscopiei, apare urmatorul diagnostic: gastrita cronica inactiva cu metaplazie intestinala completa si incompleta extinsa multifocala evidentiat si prin coloratia Pas-Alcian. Deascriere microscopica: Fragmente de mucoasa gastrica cu un infiltrat inflamator limfo-plasmocitar abundent la nivelul corionului pe alocuri fiind prezente aglomerari limfoide.
Intrebarea mea este urmatoarea: Este o stare precanceroasa si la ce anume sa ne asteptam. Nu prea inteleg acesti termeni medicali. Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 12 ani

intr-adevar, gastrita cronica atrofica cu metaplazie intestinala este considerata ca iind unul din factorii de risc pentru dezvoltarea cancerului gastric. Totusi, de la stadiul de metaplazie intestinala, mai sunt multe stadii intermediare: displazie usoara, moderata apoi severa si abia apoi neoplazie propriu-zisa (cancer). Dat fiind si varsta relativ inaintata a mamei, este foarte posibil sa nu ajunga niciodata la etapa de neoplazie. In plus, nu orice gastrita atrofica evolueaza in acest mod. Asadar, nu aveti de ce sa va faceti griji. Ar trebui sa repete doamna endoscopia cu biopsii la interval de 2 ani.

captula

acum 12 ani

Vă mulţumesc din suflet pentru răspunsul dumneavoastră!

cornel

acum 10 ani

adresati-va la numarul de telefon:0740256532

ciutean aurora

acum 9 ani

Mama mea are Vaginita atrofica, are 83 de ani. Va rog frumos sa-mi spuneti ce tratament poate sa aplice ..