Gastrica cronoca antrala

Boli intestinale

Postata de popaadina cu 11 ani in urma.

Tatal meu are 62 de ani si in urma endoscopiei si biopsiei gastrice i s-a pus urmatorul diagnostic: Gastrita cronica antrala cu bogat infiltrat inflamator plasmo-limfocitar in corion, congestie si arii intinse de metaplazie intestinala incompleta. Coloratiile speciale nu evidentiaza infectia cu H. Pylori.
Trebuie sa mentionez ca tatal meu a avut infectie cu H. Pylori insa s-a tratat cu antibioticele corespunzatoare cu mai bine de un an in urma.
Intrebararile mele sunt urmatoarele: in ce fel poate evolua aceasta boala? Cat de mari sunt sansele de malignizare ale acestui tip de leziune? Este aceasta metaplazie intestinala un proces reversibil sau in mod normal evolutia este catre malignizare? Cum ar trebui sa incercam sa tinem sub control evolutia acestei boli?

Va multumesc anticipat! O zi buna!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Metaplazia intestinala este cunoscuta ca find o leziune precanceroasa cu un risc crescut de peste 6 ori de a dezvolta cancerul gastric fata de pop**atia normala.
Urmarirea se face prin efectuarea endoscopiei digestive superioare anual.

popaadina

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns.
Revin insa cu intrebarea: Este aceasta "metaplazie intestinala" un proces reversibil (existand posibilitatea revenirii mucoasei gastrice la structura normala, caracteristica) sau odata ajuns in acest stadiu, e vorba doar o chestiune de timp pana la aparitia cancerului gastric?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Conform definitiei, metaplazia este un proces reversibil, asadar, exista posibilitatea revenirii la mucoasa normala. Acest lucru insa trebuie verificat- prin evaluarile periodice.

popaadina

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru raspuns! O seara frumoasa, va urez!