Fragmwnt superficial de mucoasa gastrica moderat atrofica

Boli intestinale

Postata de Madalina_Dracea cu 11 ani in urma.

Buna seara,

As dori sa va cer un sfat legat de urmatorul rezultat al unei biopsii efectuate in urma endoscopiei, pentru o pacienta de 60 ani: "Fragment superficial de mucoasa gastrica moderat atrofica cu metaplazie enteroida glandulara si discret infiltrat inflamator cronic difuz cu proliferare fibroblasta fibrocitara in lamina propria." Considerati ca acest diagnostic presupune vreun risc de aparitie a cancerului? Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Madalina_Dracea

acum 11 ani

Buna ziua,

Revin pentru a va solicita un raspuns la intrebarea mea anterioara... Multumesc anticipat!!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Atrofia se refera la disparitia tesutului glandular ; metaplazia intestinala( enteroida) se refera la inlocuirea tesutului glandular gstric cu unul de tip intestinal, acompaniat adesea de modificari inflamatorii ( acel inflitrat inflamator).
Din ce in ce mai multe dovezi sustin ca dezvoltarea atrofiei gastrice si a metaplaziei intestinale este recunoscuta ca un prim pas in aparitia cancerului gastric; atrofia gastrica este un indicator mai bun al cancerului gastric comparativ cu metaplazia.

Madalina_Dracea

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru mesajul dvs. In speta expusa mai sus, ce tratament ati recomanda pentru evitarea aparitiei unor complicatii si mai mari care sa duca la o faza mai avansata de atrofie gastrica, si implicit, la cancer? Cu ce ar trebui sa se trateze pacienta pentru eliminarea cauzelor observate in prezent? Mii de multumiri!

Madalina_Dracea

acum 11 ani

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o sugestie la post-ul anterior?
Multumesc mult!!!