evacuare fecale manual?

Boli intestinale

Postata de meldac cu 9 ani in urma.

Buna ziua.In urma cu cateva saptamani s-a constatat la mama mea ca scaunele nu mai sunt normale, ea evacuandu-si cu greu fecalele,manual de cele mai multe ori.Fecalele sunt tari si cleioase.In urma clismelor iese apa colorata dar nu si fecalele.Ultimile 2 dati 9 si 22 mai s-au facut clisme cu apa oxigenata si ulei de parafina(ulei pe care il si ia 4 linguri pe zi, una la 6 ore) si tot nu elimina fecalele.Senzatia de defecatie exista ,dar nu elimina,trebuie sa golim manual fecalele stranse in anus. Va rog sa ne ajutati!!!!

Raspunsuri (1)

meldac

acum 9 ani

Mentionez ca ia tratament cu Duphalac 30ml /zi,Dulcolax2 cp/seara .Are crampe abdominale severe.Alimentatia consta in cereale si seminte de in in iaurt de casa, apa,supe,fructe , compoturi si sucuri de fructe.Este diabetica,are cancer renal cu metastaze in plaman. Nu a facut tratament cu citostatice si nici radioterapie.Cancerul a fost depistat acum 7 ani, metastaza in urma cu 2ani si 7 luni cand a fost operata de plaman.A facut tratament cu produse naturiste printre care si cu Zeolit si celebrele ciuperci chinezesti dupa care potasiul a crescut alarmant. S-a oprit medicatia in ultima luna dupa aceasta descoperire (risc de stop cardiac).Nu are : fiere(extirpata laparoscopic),un rinichi si jumatate din plamanul stang.
Doresc un sfat profesionist si serios.
Va rog sa ne ajutati.