esofag barett

Boli intestinale

Postata de Savu278955 cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticat de curand cu esofag barett(prelungire in flacara deasupra liniei Z-sub 3mm),stomac HGTH mica,D1 cu mucoasa eritematoasa,congestiv,cu multiple mici eroziuni,D2-normal,gastrita eritematoasa,duodenita eritemato eroziva,reflux biliar duodeno gastric.Toate acestea au fost depistate in urma unei endoscopii digestive facuta impreuna cu alte analize(de sange ,colonoscopie,CT cerebral.ecografii abdominale,Rx pulmonar,interne sa).Toate acestea au plecat de la faptul ca am slabit cateva kg-3-4 in ultimile 3 luni si am uneori ameteli si obosesc repede in timpul mersului.Mi s-a recomandat Nexium 1/zi dimineata si MAALOX la 2ore dupa masa.Nu am alte simptome,nici nu simt vreo imbunatatire,dupa cca4 zile de tratament.Tin regimul recomandat,dar sunt in continuare foarte preocupat de acest diagnostic sumbru!Doresc un raspuns sau mai multe din parte unor specialisti!
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs trebuie continuat regimul alimentar (fără alcool, condimente şi prăjeli) şi continuat tratamentul prescris de medic ( Nexium 1/zi dimineata si Maalox la 2ore după masă) eventual asociat şi cu Metroclopramid 1 comprimat cu 1/2 h în cazul existenţei refluxului gastro-esofagian.
Totodată ar fi recomandată şi efectuarea unor analize pentru decelarea unei eventuale infecţii cu Helicobacter pylori şi administrarea tratamentului specific acestei infecţii în cazul existenţei acesteia.