esofag baret

Boli intestinale

Postata de cristi co cu 12 ani in urma.

care este prognosicul de viata/evolutia bolii/complicatii in cazul meu[34 ani,]baret de natura gastrica,suportabil acum dupa 2,5 ani cu tratament la nevoie[controloc/nexium de 20g la nevoie(oboseala,regim mai putin)}.nu am dureri de nici un fel,regurgitari,arsuri ,ci doar eructatii dupa mese uneori iar in lipsa regimului si in conditii de stres si oboseala,usturimea gatului si salivatie mai abundenta.mantionez ca sunt barbat si cat mai multe detalii avizate pot fi cele ce ma pot determina sa fac unele alegeri cu privire la planificarea familiala. va multuymesc!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru informaţii detaliate despre esofagul Barrett, modalităţile de tratament al acestei afecţiuni, evoluţie, complicaţii, prognostic vă recomand articolul ˝Esofagul Barrett˝ de pe site-ul ˝sfatulmedicului.ro˝

Dr. Achitei

acum 12 ani

2 lucruri trebuie facute: masuri antireflux (mese nu foarte bogate si mai dese, nu mancati seara tarziu, dormiti cu capul mai ridicat, nu consumati dulciuri, bauturi carbogazoase etc etc + tratament antisecretor in caz de prezenta a simptomelor (asa cum ati facut pana acum) + monitorizare endoscopica conform indicatiilor medicului dvs gastroenterolog. Daca sunteti supraponderal e obligatoriu sa slabiti! In general evolutia e buna daca se previne/trateaza displazia. Planificarea familiala nu are nimic de-a face cu diagnosticul dvs!

cristi co

acum 12 ani

multumesc mult pentru sfat.viata merge inainte!