Enterocolita?

Boli intestinale Enterocolita

Postata de Ylla cu 12 ani in urma.

In urma operatiei din data de 09.05.2011 pentru o recidiva(matastaze in zona arterei iliace} a cancerului ovarian seros( operat prima data in 2009} am facut o enterocolita acuta ajungand in spital la boli infectioase cu o stare destul de alterata fiind si deshridatata.La coprocultura nu a iesit nimic dar scaunul a fost cu mucus si sange.Dupa o saptamana de spitalizare am continuat acasa cu debridat si saprosan inca o saptamana tinanad un regim destul de strict(orez cu morcov,paste cu branza si gratar de piept de pui)M-am reglat cu scaunul si durerile de burta dar am incercat si am mancat un cartof si problema a reaparut.Am luat iar saprosan si debritat si regimul care mi-a mers deoarece am inceput sa fac iar cu mucus.M-am reglat cat de cat dar pe data de 10.06.2006 am facut prima sedinta de citostatice cu sindaxel+gemcitabina si de azi au inceput crampele iar si am iesit iar cu mucus cu firisoare de sange in el.Am luat no-spa,debridat si saprosan,dar am dureri si in zona rectului.Ce poate fi?Presupun ca intestinul nu s-a vindecat iar acum citostaticele l-au iritat.As dori un sfat,ce tratament sa urmez si cat timp sa mai tin regimul strict pentru ca acum ac***a aceasta greata as dori sa consum numai acru si imi este teama.

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Poate fi intr-adevar o boala infectioasa, dar trebuie excluse o boala inflamatorie a intestinului sau o afectare a cololnului in contextul afectiunii tumorale. Colonoscopia ar putea lamuri diagnosticul. Daca ati facut si radioterapie poate fi vorba de o rectita radica.

Ylla

acum 12 ani

Radioterapie nu am facut.In 2009 am am facut 8 sedinte de citostatice cu carboplatin si sindaxel.Acum am facut sindaxel si gemcitabina.am continuat tratamentul cu saprosan si debridat iar crampele s-au mai atenuat.Multumesc pemtru raspuns.