ecograf

Boli intestinale

Postata de beldie cu 12 ani in urma.

buna ziua sun insarcinata in 33 saptamini si am facut morfologie sarcina si mi sa spus ca la polul inferior al rinichiului drept se constata o arie anecogena de 1,7/1,2cm si in nivelul ld in segmentul 6 o zona de calcefiere de9.5/5mm va rog daca imi puteti spune ce inseamna si daca bebe are ceva grav va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Nici una din modificările descrise nu înseamna nimic rău. La rinichiul drept este un chist lichidian, fără semnificație în condițiile absenței dilatației căilor urinare, iar la ficat se constată o calcificare, care nu reprezintă o leziune evolutivă

beldie

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns o zi buna