Dureri sub coasta

Boli intestinale

Postata de smookyzke cu 10 ani in urma.

De aproximativ 2 saptamani ma injunghie sub coasta dreapta. initial am crezut ca e de la colon. Scaunele au fost cam moi, si atat. alte simptome nu am avut. Dupa o saptamana de la debutul primelor dureri , m-am dus la doctor. Mi s a facut o ecografie si s-a constatat ca am peretele la fiere ingrosat! poate cineva sa ma lamureasca care ar putea fii cauza? Deoarece doctorul mi a prescris ibutin si atat. Am luat cu ibutin si anghirol , si am observat ca junghiurile si au mai pierdut din intensitate , insa nu au disparut! Pe sistem nervos peretele fierii se poate ingrosa???. Pietre nu cred ca am , altfel s- ar fii vazut la eco?! as vrea sa dau zilele astea iar o fuga la doctor sa nu fie ceva mai grav.....Ahhh si am facut acum 6 luni test pentru helicobacter pylori si a iesit negativ.....poate cineva sa-mi spuna ce anume ar trebui sa fac?! ma enerveaza la culme jena asta sub coasta, care mai si radiaza in spate. aceasta jena nu e constanta , ci sub forma unor pusee!!!

Raspunsuri (7)

sili

acum 10 ani

Stimati domni doctori, de ce nu raspundeti pacientilor?

Ce site este acesta, de pacalici?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Simptomele descrise sunt datorate, probabil, unei diskinezii biliare, mai ales daca ele se accentueaza dupa masa, sunt insotite de gust amar , balonari sau greata.
Este recomandat sa evitati alimentele grase, prajelile, ciocolata, cafeaua .
Ar fi bine sa consultati medicul internist sau gastroenterolog pentru evaluari suplimentare.

smookyzke

acum 10 ani

am facut astazi o ecografie mi-a gasit o piatra de 2 mm la fiere .... este grav? necesita operatie?.... dar doctorul e surprins ca am fierea tot inflamata si mi-a dat sa iau metronidazol si cuminol si sa revin dupa o saptamana sa imi mai faca o ecografie! de asemenea analize la sange au iesit bine.

Diana

acum 11 luni

Mama a fost operata acum 3 săptămâni, pana acum era bine, insa acum are balonări si durere mare a burți, respirație grea si amețeli atunci cand se ridica din pat. Ne am dat seama ca nu a respectat regimul in întregime, insa acum aveam mare nevoie de orice lucru care sa o poată calma

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Riscul acelui calcul din vezica urinara este ca poate migra pe caile biliare producand obstructie, posibil infectie si alte complicatii nedorite. De aceea se recomanda interventia chirurgicala.

smookyzke

acum 10 ani

alte cai de a ma scapa de acea pietricica nu exista? am citit si am vazut ca multi au incercat cura cu ulei de masline! si eu eliberat si pietre mult mai mari ca ale mele!. ce sa fac!!! sunt cu psihicul la pamanat am 25 de ani . nu vreau sa mi scot fierea de pe acum....pentru o piatra de 2 mm

mihai

acum 8 ani

am aceleasi simtome ai primit vreo veste?
anunta te rog daca ai aflat ceva .