Dureri profunde in capul pieptului !

Boli intestinale

Postata de membru221191 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,ma aflu intr-o situatie mai ciudata ,am tinut o dieta unde am pierdut 23kg,ma simteam mult mai bine ca inainte iar acum de ceva vreme la cateva saptamani ma apuca o durere insuportabila in capul pieptului de imi ia si repiratia si parca ma doare si spatele crede-ti ca ar putea fi vb der o criza biliara ,sper din tot sufletul sa primesc aici sfatul unui medic deoarece ma aflu intr-o tara straina si nu am acces atat de usor la sfatul unui medic .Va multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Durerea pe care o descrii poate fi cauzata de mai multe lucruri, incluzand probleme ale sistemului digestiv, cum ar fi gastrita sau refluxul gastroesofagian, sau probleme ale vezicii biliare. O criza biliara ar putea elucida simptomele tale, dar de obicei este insotita si de alte simptome cum ar fi ameteli, greata si varsaturi.

Deoarece descrii o durere care iti afecteaza si respiratia, ar putea fi vorba si de o problema cardiovasculara sau pulmonara, cu toate ca acest lucru este mai putin probabil. Cu toate acestea, nu pot sa fiu sigur fara a face anumite teste.

Daca durerea devine mai severa sau te simti inconfortabil, ar trebui sa mergeti la medic pentru o evaluare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-asociate-durerilor-in-piept_16822
https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/simptomele-inflamatiei-plamanilor-durere-in-piept-respiratie-dificila_18648