Dureri IN zona abdominala

Boli intestinale

Postata de Aurel R. cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Va rog frumos sa ma ajutati...De cateva luni,tatal meu are dureri in zona abdominala,pana in zona colonului.Il doare atat de tare,il "sageata" pur si simplu cateva secunde,dupa care durerea dispare.Insa aceste "crize" se repeta de cateva ori pe zi. De asemenea exista zile cand nu simte nici o durere,si zile cand nu se ridica din pat.De asemea,atunci cand merge la toaleta,scaunul este de culoare "ciocolatie",indiferent de ceea ce mananca,..durerile care il sageata se manifesta sub forma unor "crampe" si de multe ori in interiorul lui parca "boloboroseste" ceva.Va rog frumos sa ma ajutati,pentru ca mi se rupe sufletul cand vad ca sufera,iar eu nu-i pot fi de nici un folos.Va multumesc frumos.Astept raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se indica un regimi alimentar bazat pe fibre alimentare ( piinea integrala si cerealele, fructele, fasolea si legumele)(dieta bogata in fibre mentine colonul moderat destins, fapt ce ajuta la prevenirea aparitiei de spasme), mese reduse cantitativ si mai des (mesele in cantitate mare pot cauza crampe si diaree, si se indica mesele cu un continut mic de grasimi si continut ridicat de carbohidrati cum ar fi pastele, orezul, piinea integrala si cerealele, fructele si legumele)

Medicul de medicina interna sau gastroenterologie va indica investigatii suplimentare si un tratament antispastic

alin

acum 10 ani

sa incercati o analiya pt helicobacter pilori