Dureri de stomac dupa consum de legume crude si salate verzi

Boli intestinale

Postata de nickla cu 12 ani in urma.

Sufar de dureri abdominale dupa ce consum legume crude sau salate verzi, iar consumul de rosii imi creaza arsuri la stomac.

Am remarcat ca salatele verzi si legumele crude nu sint digerate.

As dori un sfat, un tratement posibil, daca se poate.

Va multumesc mult,

Nick L.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

desi in lipsa unui consult medical gastroenterologic nu se poate pune un diagnostic clar, poate fi vorba despre o gastrita (sau alta afectiune daca mai aveti si alte simptome pe care nu le-ati mentionat mai sus). in plus mai exista si infectia cu H. pylori, care trebuie tratata daca este simptomatica.
daca este intradevar doar o gastrita, aceasta se poate ameliora printr-un regim alimentar corespunzator si administrarea de antiacide, antisecretorii gastrice (daca nu aveti contraindicatii pentru acestea), cele mai frecvent folosite fiind omeprazolul si ranitidina.
pentru mai multe detalii despre aceasta afectiune si tratamentul ei, va recomand acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/ce-trebuie-sa-stim-despre-gastrita_3921

va urez o zi buna

Ursuletul Legumicol

acum 12 ani

Raspunsul are doua variante posibile:
1) Doctorul care a postat anterior are dreptate sau ...
2) Consumul de legume este asociat cu produse de alta natura (alimente procesate: mezeluri, pateuri, produse de panificatie, conserve, etc.) si drept urmare aciditatea are o corelatie directa cu acestea si nu cu legumele si fructele consumate;

Inainte de a merge la doctor (ori dupa sau chiar in timp ce urmati tratamentul specializat) este bine sa luati in considerare influenta (posibila) a alimentelor nenaturale (procesate, chimizate, conservate) si abia apoi o concluzie clara se poate obtine din acest amalgam (aparent nebulos).

O analiza a parametrilor ficatului nu ar strica, daca chiar vreti sa fiti sigura!?

Va doresc succes ... si va rog sa notati ca nu va recomand nimic altceva decat o solutie naturala, decenta, de bun simt si (finalmente) neutra!!!

SANATATE!!!