dureri anale

Boli intestinale

Postata de anamaria08040 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
as avea nevoie de ajutor pentru o problema pe care o am de aproximativ 2 saptamani.
Cam o data la 2 ore (indiferent de ora sau pozitie ) am niste dureri ingrozitoare inauntrul anusului.Precizez ca nu am avut niciodata probleme cu hemoroizii, si in ultimele 2 luni nu am fost constipata de loc(din contra).Pe perioada acestor 2 luni am urmat o dieta de slabire care continea printre altele si ceai verde 1 cana pa zi. Am incetat sa mai beau ceaiul,dar in ultimele 3-4 zile am observat sange in scaun. Am folosit 2 creme pt iritatii si hemoriozi,dar problema nu s-a ameliorat.
Sunt foarte speriata..va rog frumos sa ma ajutati.

Multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Mergi la medicul de familie, poate te va lamuri ce ai sau cere trimitere la spital pt o colonscopie. Poate ai colonul iritat. Pe curand si numai bine

Citat:
Buna ziua,
as avea nevoie de ajutor pentru o problema pe care o am de aproximativ 2 saptamani.
Cam o data la 2 ore (indiferent de ora sau pozitie ) am niste dureri ingrozitoare inauntrul anusului.Precizez ca nu am avut niciodata probleme cu hemoroizii, si in ultimele 2 luni nu am fost constipata de loc(din contra).Pe perioada acestor 2 luni am urmat o dieta de slabire care continea printre altele si ceai verde 1 cana pa zi. Am incetat sa mai beau ceaiul,dar in ultimele 3-4 zile am observat sange in scaun. Am folosit 2 creme pt iritatii si hemoriozi,dar problema nu s-a ameliorat.
Sunt foarte speriata..va rog frumos sa ma ajutati.

Multumesc anticipat.

chirita150577

acum 14 ani

stomacul nu te doare? daca ai facut cura de slabire prin infometare si ceai verde s-ar putea sa ai nevoie si de o radiografie cu bariu sau de o endoscopie sa nu cumva sa ai sangerari ce provin dintr-un ulcer sau un polipe esofagian. Consulta un medic specialist in imagistica . Sanatate!

anamaria08040

acum 14 ani

Citat:
stomacul nu te doare? daca ai facut cura de slabire prin infometare si ceai verde s-ar putea sa ai nevoie si de o radiografie cu bariu sau de o endoscopie sa nu cumva sa ai sangerari ce provin dintr-un ulcer sau un polipe esofagian. Consulta un medic specialist in imagistica . Sanatate!

Nu am probleme cu stomacul.Dieta pe care am tinut-o continea 3 mese pe zi,deci nu m-am infometat.
Am fost ieri la medicul de familie si mi-a spus ca este vorba despre o RAGADA anala(eu am auzit numai de ragada la san, care apare in timpul alaptarii), dar nu a stiut sa imi spuna cauza aparitiei acestei ragade. Oricum m-am decis sa fac un consult de specialitate...sa fiu sigura.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

mihaela

acum 13 ani

buna ziua am si eu sotul meu cu o fisura anala
cam cit timp ar avea nevoie pt tratament?

cipryan

acum 13 ani

parerea mea sa te duci la medic
sa vezi cum sta treaba si eu am avut aceasi problema timp de un an am stat asa am mai folosit creme pastile dar degeaba pana cand mam operat si mia trecut nu mai am nimik multumesc lui dumnezeu. si am 17 ani eu